New Kent County Airport (W96)
New Kent County Airport (W96)
W96
New Kent County Airport (W96)
Quinton, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W96 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-07-35.6148W/37-30-12.3469N -77.126560/37.503430 (Estimated) |
| Elevation | 121 ft / 36.88 m (Estimated) |
| Land | 150 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles W of Quinton, VA |
| Location | New Kent County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 3600 x 75 ft (1097 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 121.00 ft | 108.00 ft |
| Coordinates | 37.503952N / 77.132731W | 37.502907N / 77.120388W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS BARELY VISIBLE |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS BARELY VISIBLE. |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |