Wallops Flight Facility Airport (WAL)
Wallops Flight Facility Airport (WAL)
WAL
Wallops Flight Facility Airport (WAL)
Wallops Island, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WAL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-27-59.0000W/37-56-24.7000N -75.466389/37.940194 (Estimated) |
| Elevation | 40 ft / 12.19 m (Surveyed) |
| Land | 617 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Wallops Island, VA |
| Location | Accomack County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2015) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WAL (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 8748 x 150 ft (2666 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 34.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 37.927070N / 75.470947W | 37.947400N / 75.454786W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 8005 x 200 ft (2440 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 35.00 ft |
| Coordinates | 37.942935N / 75.485075W | 37.942798N / 75.457316W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4808 x 150 ft (1465 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 31.00 ft | 35.00 ft |
| Coordinates | 37.947180N / 75.467927W | 37.934963N / 75.461604W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- EXTENSIVE RESEARCH TEST DEVELOPMENT IN PROGRESS.
- PPR 757-824-1688.
- MILITARY TURBOPROP TRAINING DAILY UNTIL 2300L, PPR REQUIRED FOR LANDING UNICOM MANNED BY DISPATCH AT FIREHOUSE.
- ROADWAYS CROSS RY 17/35.
- NUMEROUS RADAR FACILITIES AT ARPT WITH POSSIBLE RADIO FREQUENCY HAZARD TO ORDNANCE.
- ROADWAYS CROSS RYS 10/28 & 17/35.
- EXISTED PRIOR TO 1959.