Greene County Airport (WAY)
Greene County Airport (WAY)
WAY
Greene County Airport (WAY)
Waynesburg, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WAY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-07-50.5000W/39-54-04.1000N -80.130694/39.901139 (Estimated) |
| Elevation | 1069 ft / 325.83 m (Surveyed) |
| Land | 89 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Waynesburg, PA |
| Location | Greene County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1065.00 ft | 1062.00 ft |
| Coordinates | 39.900219N / 80.136819W | 39.902078N / 80.124583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY 09 TWO 10 FT BY 120 FT CONCRETE PATCHES LCTD APPRXLY 570 FT DOWN THE RY ON EACH SIDE OF THE CNTRLN. |
Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right |