Enid Woodring Regional Airport (WDG)
Enid Woodring Regional Airport (WDG)
WDG
Enid Woodring Regional Airport (WDG)
Enid, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WDG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-47-20.4000W/36-22-42.1000N -97.789000/36.378361 (Estimated) |
| Elevation | 1167 ft / 355.70 m (Surveyed) |
| Land | 1206 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Enid, OK |
| Location | Garfield County, OK |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WDG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 3149 x 108 ft (960 x 33 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1158.00 ft | 1158.00 ft |
| Coordinates | 36.381648N / 97.788671W | 36.375530N / 97.781112W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 6249 x 100 ft (1905 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1167.00 ft | 1146.00 ft |
| Coordinates | 36.386821N / 97.791078W | 36.369656N / 97.791084W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |