Willows-glenn County Airport (WLW)
Willows-glenn County Airport (WLW)
WLW
Willows-glenn County Airport (WLW)
Willows, CA
Latest photos of Willows-glenn County Airport (WLW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WLW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-13-02.2000W/39-30-56.7000N -122.217278/39.515750 (Estimated) |
| Elevation | 141 ft / 42.98 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Willows, CA |
| Location | Glenn County, CA |
| Magnetic Variation | 17E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 3788 x 60 ft (1155 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 138.00 ft | 131.00 ft |
| Coordinates | 39.519794N / 122.218473W | 39.511276N / 122.210775W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 4125 x 100 ft (1257 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 141.00 ft | 136.00 ft |
| Coordinates | 39.521618N / 122.219939W | 39.510300N / 122.219481W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |