Winnemucca Municipal Airport (WMC)
Winnemucca Municipal Airport (WMC)
WMC
Winnemucca Municipal Airport (WMC)
Winnemucca, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WMC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-48-21.2000W/40-53-47.8000N -117.805889/40.896611 (Estimated) |
| Elevation | 4308 ft / 1313.08 m (Surveyed) |
| Land | 968 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Winnemucca, NV |
| Location | Humboldt County, NV |
| Magnetic Variation | 16E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WMC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY2 |
Runway 02/20
| Dimensions | 4800 x 75 ft (1463 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 4303.00 ft | 4307.00 ft |
| Coordinates | 40.890975N / 117.806136W | 40.901121N / 117.795067W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 7000 x 100 ft (2134 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4301.00 ft | 4303.00 ft |
| Coordinates | 40.906004N / 117.813948W | 40.888001N / 117.805120W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 14/32 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left |
Runway H1
| Dimensions | 25 x 25 ft (8 x 8 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 25 x 25 ft (8 x 8 m) |
| Surface | CONC |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |