Robins Afb Airport (WRB)
Robins Afb Airport (WRB)
WRB
Robins Afb Airport (WRB)
Warner Robins, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WRB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-35-30.9150W/32-38-24.6150N -83.591921/32.640171 (Estimated) |
| Elevation | 294 ft / 89.61 m (Estimated) |
| From nearest city | 10 nautical miles SE of Warner Robins, GA |
| Location | Houston County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WRB (NOTAM-d service available) |
Runway 15/33
| Dimensions | 12001 x 300 ft (3658 x 91 m) |
| Surface | PEM |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 293.00 ft | 273.00 ft |
| Coordinates | 32.653523N / 83.603373W | 32.626825N / 83.580480W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |