Mc Guire Fld (joint Base Mc Guire Dix Lake Airport (WRI)
Mc Guire Fld (joint Base Mc Guire Dix Lake Airport (WRI)
WRI
Mc Guire Fld (joint Base Mc Guire Dix Lake Airport (WRI)
Wrightstown, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WRI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-35-30.1200W/40-00-56.1000N -74.591700/40.015583 (Estimated) |
| Elevation | 131 ft / 39.93 m (Estimated) |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Wrightstown, NJ |
| Location | Burlington County, NJ |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WRI (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 10014 x 150 ft (3052 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 131.00 ft | 103.00 ft |
| Coordinates | 40.004425N / 74.597544W | 40.023603N / 74.571931W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument | Precision instrument |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | ALSF2 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 7126 x 150 ft (2172 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 122.00 ft | 128.00 ft |
| Coordinates | 40.027492N / 74.603083W | 40.008086N / 74.599883W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument | Non-precision instrument |
| VGSI | non-specific system | non-specific system |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |