Westerly State Airport (WST)
Westerly State Airport (WST)
WST
Westerly State Airport (WST)
Westerly, RI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-48-12.3006W/41-20-58.6787N -71.803417/41.349633 (Estimated) |
| Elevation | 81 ft / 24.69 m (Surveyed) |
| Land | 321 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Westerly, RI |
| Location | Washington County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WST (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4010 x 100 ft (1222 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 51.00 ft | 78.00 ft |
| Coordinates | 41.345598N / 71.810590W | 41.352187N / 71.798895W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 2-box on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3960 x 75 ft (1207 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 57.00 ft | 81.00 ft |
| Coordinates | 41.353882N / 71.807591W | 41.346883N / 71.796558W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- RY CONDITIONS MAY NOT BE MONITORED OR REPORTED WHEN ARPT IS UNATNDD, CALL AMGR 401-596-2357.
- OVERNIGHT PARKING FEE.
- ARPT LOCATED IN NOISE SENSITIVE AREA & POPULATED AREAS TO THE SOUTH & WEST SHOULD BE AVOIDED.
- BANNER TOW OPERATIONS ON AIRFIELD & BELOW 1000 FT ALONG SOUTHERN COAST OF RHODE ISLAND.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CONTACT ARPT MANAGER AT 401-596-2357.
- RY 07/25 IS THE PREFERRED CALM WIND RY.
- FOR AFT HRS TERMINAL APRON ACCESS CTC AMGR 401-596-2357.
- ARPT EXISTED PRIOR TO 1959.