Watsonville Municipal Airport (WVI)
Watsonville Municipal Airport (WVI)
WVI
Watsonville Municipal Airport (WVI)
Watsonville, CA
Latest photos of Watsonville Municipal Airport (WVI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WVI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-47-22.7000W/36-56-08.6000N -121.789639/36.935722 (Estimated) |
| Elevation | 163 ft / 49.68 m (Surveyed) |
| Land | 330 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Watsonville, CA |
| Location | Santa Cruz County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WVI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4501 x 149 ft (1372 x 45 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 139.00 ft | 157.00 ft |
| Coordinates | 36.929037N / 121.795796W | 36.939483N / 121.787563W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 3998 x 98 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 99° | 127° |
| Physical elevation | 163.00 ft | 136.00 ft |
| Coordinates | 36.938327N / 121.794073W | 36.936454N / 121.780594W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |