Waterville Robert Lafleur Airport (WVL)
Waterville Robert Lafleur Airport (WVL)
WVL
Waterville Robert Lafleur Airport (WVL)
Waterville, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WVL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-40-31.9000W/44-31-59.7000N -69.675528/44.533250 (Estimated) |
| Elevation | 333 ft / 101.50 m (Surveyed) |
| Land | 375 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Waterville, ME |
| Location | Kennebec County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WVL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 29° | 127° |
| Physical elevation | 268.00 ft | 333.00 ft |
| Coordinates | 44.526519N / 69.680633W | 44.539767N / 69.670544W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 2-box on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2301 x 60 ft (701 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 308.00 ft | 299.00 ft |
| Coordinates | 44.535339N / 69.678944W | 44.531698N / 69.671739W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |