Cape May County Airport (WWD)
Cape May County Airport (WWD)
WWD
Cape May County Airport (WWD)
Wildwood, NJ
Latest photos of Cape May County Airport (WWD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | WWD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-54-30.9000W/39-00-30.6000N -74.908583/39.008500 (Estimated) |
| Elevation | 21 ft / 6.40 m (Surveyed) |
| Land | 996 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Wildwood, NJ |
| Location | Cape May County, NJ |
| Magnetic Variation | 10W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | WWD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5003 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 15.00 ft |
| Coordinates | 39.002964N / 74.905632W | 39.016699N / 74.905751W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 10/28
| Dimensions | 4998 x 150 ft (1523 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 16.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 39.007148N / 74.920268W | 39.007240N / 74.902682W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
- BIRDS ON & INVOF ARPT.
- PAEW WITHIN THE SAFETY AREAS OF ALL RYS AND TWYS DAILY MAY THRU OCT.
- TWY A WEST OF TWY F CAN ONLY BE USED BY ACFT WITH WINGSPANS LESS THAN 79 FT.
- RY 19 DESIGNATED CALM WIND RY.
- SELF SERVICE 100LL FUEL AVAILABLE ON APRON NEAR INTERSECTION OF TAXIWAYS A&F
- TWY B SOUTH OF TWY A CAN ONLY BE USED BY ACFT WITH WINGSPANS LESS THAN 79 FT.
- EXISTED BEFORE FAR 157 RQRMT.