Orlando Apopka Airport (X04)
Orlando Apopka Airport (X04)
X04
Orlando Apopka Airport (X04)
Apopka, FL
Latest photos of Orlando Apopka Airport (X04)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X04 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-34-55.0722W/28-42-26.9079N -81.581964/28.707474 (Estimated) |
| Elevation | 142 ft / 43.28 m (Estimated) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Apopka, FL |
| Location | Orange County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
Runway 15/33
| Dimensions | 3987 x 60 ft (1215 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 142.00 ft | 125.00 ft |
| Coordinates | 28.712136N / 81.585237W | 28.702813N / 81.578692W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |