Lake Wales Municipal Airport (X07)
Lake Wales Municipal Airport (X07)
X07
Lake Wales Municipal Airport (X07)
Lake Wales, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X07 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-37-13.5000W/27-53-38.0000N -81.620417/27.893889 (Estimated) |
| Elevation | 126 ft / 38.40 m (Surveyed) |
| Land | 520 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Lake Wales, FL |
| Location | Polk County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Ownership | Publicly owned |
| Owner | Lake Wales Airport Authority |
| Address |
City Administration Building, 201 Central Avenue West Lake Wales, FL 33853-1320 |
| Phone number | 863-678-4182 |
| Manager | Teresa Allen |
| Address |
Lake Wales Municipal Airport, 450 South Airport Road Lake Wales, FL 33859-1320 |
| Phone number | 863-678-4182 |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 3999 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 126.00 ft | 121.00 ft |
| Coordinates | 27.890431N / 81.625464W | 27.896015N / 81.614799W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 3860 x 75 ft (1177 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 124.00 ft | 122.00 ft |
| Coordinates | 27.899744N / 81.621998W | 27.889380N / 81.619411W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |