Arthur Dunn Air Park Airport (X21)
Arthur Dunn Air Park Airport (X21)
X21
Arthur Dunn Air Park Airport (X21)
Titusville, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X21 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-50-07.4749W/28-37-21.1860N -80.835410/28.622552 (Estimated) |
| Elevation | 30 ft / 9.14 m (Surveyed) |
| Land | 138 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Titusville, FL |
| Location | Brevard County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1805 x 100 ft (550 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 28.00 ft | 25.00 ft |
| Coordinates | 28.620271N / 80.837078W | 28.624469N / 80.834077W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RY 04/22 MKD WITH PVC PIPE WITH REFLECTIVE TAPE. |
Runway 15/33
| Dimensions | 2961 x 70 ft (903 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 29.00 ft |
| Coordinates | 28.626153N / 80.837684W | 28.619172N / 80.832931W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |