Umatilla Municipal Airport (X23)
Umatilla Municipal Airport (X23)
X23
Umatilla Municipal Airport (X23)
Umatilla, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X23 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-39-06.5250W/28-55-27.1950N -81.651813/28.924221 (Estimated) |
| Elevation | 107 ft / 32.61 m (Estimated) |
| Land | 65 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Umatilla, FL |
| Location | Lake County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 01/19
| Dimensions | 2500 x 60 ft (762 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 101.00 ft | 107.00 ft |
| Coordinates | 28.920789N / 81.652031W | 28.927653N / 81.651594W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |