Sebastian Municipal Airport (X26)
Sebastian Municipal Airport (X26)
X26
Sebastian Municipal Airport (X26)
Sebastian, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X26 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-29-44.1000W/27-48-47.7000N -80.495583/27.813250 (Estimated) |
| Elevation | 21 ft / 6.40 m (Surveyed) |
| Land | 620 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Sebastian, FL |
| Location | Indian River County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4023 x 75 ft (1226 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 27.808687N / 80.500308W | 27.816499N / 80.491496W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 10/28
| Dimensions | 3199 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 27.814053N / 80.500133W | 27.814036N / 80.490238W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |