Marion County Airport (X35)
Marion County Airport (X35)
X35
Marion County Airport (X35)
Dunnellon, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-22-35.7000W/29-03-42.4000N -82.376583/29.061778 (Estimated) |
| Elevation | 65 ft / 19.81 m (Surveyed) |
| Land | 1706 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Dunnellon, FL |
| Location | Marion County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4941 x 100 ft (1506 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 63.00 ft | 65.00 ft |
| Coordinates | 29.059278N / 82.381915W | 29.068846N / 82.370933W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 4702 x 60 ft (1433 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 64.00 ft | 64.00 ft |
| Coordinates | 29.059415N / 82.384114W | 29.059360N / 82.369398W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |