Miami Seaplane Base (X44)
Miami Seaplane Base (X44)
X44
Miami Seaplane Base (X44)
Miami, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | X44 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-10-13.0000W/25-46-42.0000N -80.170278/25.778333 (Estimated) |
| Elevation | 6 ft / 1.83 m (Estimated) |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Miami, FL |
| Location | Dade County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 12W/30W
| Dimensions | 14000 x 200 ft (4267 x 61 m) |
| Surface | WATER |
| 12W | 30W | |
|---|---|---|
| Alignment | 12° | 30° |
| Coordinates | 25.783072N / 80.179567W | 25.766492N / 80.141161W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-E |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Physical elevation | 6.00 ft | 0.00 ft |
| Coordinates | 25.782833N / 80.176344W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |