Flagler County Airport (XFL)
Flagler County Airport (XFL)
XFL
Flagler County Airport (XFL)
Palm Coast, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | XFL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-12-22.8000W/29-28-02.6000N -81.206333/29.467389 (Estimated) |
| Elevation | 33 ft / 10.06 m (Estimated) |
| Land | 1145 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Palm Coast, FL |
| Location | Flagler County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 29.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 29.460740N / 81.212210W | 29.468721N / 81.199418W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 29.471882N / 81.214439W | 29.468182N / 81.199310W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 18W/36W
| Dimensions | 3000 x 500 ft (914 x 152 m) |
| Surface | WATER |
| 18W | 36W | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 29.464189N / 81.217240W | 29.456007N / 81.216021W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 18W/36W LANDING AREA NOT MARKED. |
Runway H1
| Dimensions | 36 x 36 ft (11 x 11 m) |
| Surface | CONC-GRVL |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CTC ARPT MGR FOR DETAILS AT (386) 437-0401.
- NOISE SENSITIVE AREA NORTHWEST QUADRANT.
- CAUTION: OCNL ULTRALIGHT AND GYRO-COPTER ACTIVITY CENTER AND SOUTH OF ARPT.
- TWY D SOUTH OF TWY E CLSD INDEFLY.
- TWY C SOUTH OF RY 06/24 CLSD INDEFLY.
- ALL ACFT MUST COME TO FULL STOP AND USE ARPT TAXI PATTERN.
- FOR SEAPLANE REFUELING AT LAKE CALL 386-437-0401 24 HRS IN ADVANCE.
- EXISTED PRIOR TO 1959.