Allentown Queen City Municipal Airport (XLL)
Allentown Queen City Municipal Airport (XLL)
XLL
Allentown Queen City Municipal Airport (XLL)
Allentown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | XLL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-29-17.9000W/40-34-13.0000N -75.488306/40.570278 (Estimated) |
| Elevation | 399 ft / 121.62 m (Surveyed) |
| Land | 201 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Allentown, PA |
| Location | Lehigh County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3949 x 75 ft (1204 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 386.00 ft | 387.00 ft |
| Coordinates | 40.566572N / 75.494281W | 40.572275N / 75.482193W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 3159 x 75 ft (963 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 386.00 ft | 399.00 ft |
| Coordinates | 40.574433N / 75.492411W | 40.568299N / 75.484373W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |