Northwest Arkansas Regional Airport (XNA)
Northwest Arkansas Regional Airport (XNA)
XNA
Northwest Arkansas Regional Airport (XNA)
Fayetteville/springdale/, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | XNA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-18-27.9592W/36-16-53.6858N -94.307766/36.281579 (Estimated) |
| Elevation | 1288 ft / 392.58 m (Surveyed) |
| Land | 2184 acres |
| From nearest city | 15 nautical miles NW of Fayetteville/springdale/, AR |
| Location | Benton County, AR |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | XNA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 10/1998 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 8800 x 150 ft (2682 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1287.00 ft | 1264.00 ft |
| Coordinates | 36.293203N / 94.311983W | 36.270528N / 94.301641W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 8800 x 150 ft (2682 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1288.00 ft | 1265.00 ft |
| Coordinates | 36.292631N / 94.313892W | 36.269956N / 94.303550W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |