Tappahannock-essex County Airport (XSA)
Tappahannock-essex County Airport (XSA)
XSA
Tappahannock-essex County Airport (XSA)
Tappahannock, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | XSA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-53-38.8000W/37-51-34.6000N -76.894111/37.859611 (Estimated) |
| Elevation | 135 ft / 41.15 m (Surveyed) |
| Land | 423 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Tappahannock, VA |
| Location | Essex County, VA |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | XSA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 86° | 127° |
| Physical elevation | 135.00 ft | 128.00 ft |
| Coordinates | 37.859160N / 76.901544W | 37.860058N / 76.886695W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |