Oakland Southwest Airport (Y47)
Oakland Southwest Airport (Y47)
Y47
Oakland Southwest Airport (Y47)
New Hudson, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | Y47 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-37-25.3800W/42-30-11.2210N -83.623717/42.503117 (Estimated) |
| Elevation | 926 ft / 282.24 m (Estimated) |
| Land | 67 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of New Hudson, MI |
| Location | Oakland County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3128 x 40 ft (953 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 71° | 127° |
| Physical elevation | 921.00 ft | 926.00 ft |
| Coordinates | 42.501751N / 83.629201W | 42.504499N / 83.618212W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on right | 2-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |