Kalkaska City Airport (Y89)
Kalkaska City Airport (Y89)
Y89
Kalkaska City Airport (Y89)
Kalkaska, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | Y89 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-12-11.2500W/44-43-30.6600N -85.203125/44.725183 (Estimated) |
| Elevation | 1030 ft / 313.94 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Kalkaska, MI |
| Location | Kalkaska County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 44.726181N / 85.209711W | 44.724188N / 85.196538W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*RWY MKG FADED |
Basic , Fair Condition
*RWY10/28 MKG FADED |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |