Home Acres Sky Ranch Airport (Y91)
Home Acres Sky Ranch Airport (Y91)
Y91
Home Acres Sky Ranch Airport (Y91)
Lake City, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | Y91 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-10-16.1560W/44-19-13.0360N -85.171154/44.320288 (Estimated) |
| Elevation | 1247 ft / 380.09 m (Estimated) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Lake City, MI |
| Location | Missaukee County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 3830 x 160 ft (1167 x 49 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1245.00 ft | 1245.00 ft |
| Coordinates | 44.320606N / 85.175542W | 44.320606N / 85.160642W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 & RY 18/36 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2550 x 150 ft (777 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1245.00 ft | 1245.00 ft |
| Coordinates | 44.324642N / 85.173931W | 44.317508N / 85.173931W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |