Grand Marais Airport (Y98)
Grand Marais Airport (Y98)
Y98
Grand Marais Airport (Y98)
Grand Marais, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | Y98 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-55-00.5710W/46-37-14.9380N -85.916825/46.620816 (Estimated) |
| Elevation | 838 ft / 255.42 m (Estimated) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Grand Marais, MI |
| Location | Alger County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 2600 x 150 ft (792 x 46 m) |
| Surface | TURF-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 838.00 ft | 838.00 ft |
| Coordinates | 46.616397N / 85.921875W | 46.624156N / 85.910617W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*05/23 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
Runway 14/32
| Dimensions | 2800 x 100 ft (853 x 30 m) |
| Surface | TURF-P |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 838.00 ft | 838.00 ft |
| Coordinates | 46.623978N / 85.920175W | 46.618364N / 85.913339W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*14/32 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |