Yakima Air Terminal/mcallister Field Airport (YKM)
Yakima Air Terminal/mcallister Field Airport (YKM)
YKM
Yakima Air Terminal/mcallister Field Airport (YKM)
Yakima, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | YKM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-32-38.6000W/46-34-05.4000N -120.544056/46.568167 (Estimated) |
| Elevation | 1099 ft / 334.98 m (Surveyed) |
| Land | 825 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Yakima, WA |
| Location | Yakima County, WA |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | YKM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3835 x 150 ft (1169 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 1076.00 ft | 1056.00 ft |
| Coordinates | 46.563900N / 120.548135W | 46.569174N / 120.534948W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 7604 x 150 ft (2318 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 1099.00 ft | 1049.00 ft |
| Coordinates | 46.572552N / 120.559543W | 46.565425N / 120.531133W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
- RWY 4/22 MIRL, REILS AND PAPIS OTS WHEN TWR CLOSED.
- TWY B1 AND TWY B2 TWY LIGHTS OTS WHEN TWR CLOSED.
- TWY B LIGHTS SOUTH OF RWY 9/27 OTS WHEN TWR CLOSED.
- REFLECTORS ON TWY C ONLY.
- BE ALERT: BIRDS IN VICINTY OF YAKIMA RIVER 5 NM E OF APCH TO 27.
- TWY B FM APCH END OF RY 22 TO TWY A RESTRICTED TO ACFT WITH WINGSPANS OF 79 FT OR LESS.
- SURFACE CONDITIONS UNMONITORED 0800Z-1330Z.
- ESTABD PRIOR TO 15 MAY 1959.