Youngstown-warren Regional Airport (YNG)
Youngstown-warren Regional Airport (YNG)
YNG
Youngstown-warren Regional Airport (YNG)
Youngstown/warren, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | YNG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-40-49.3000W/41-15-41.7000N -80.680361/41.261583 (Estimated) |
| Elevation | 1191 ft / 363.02 m (Surveyed) |
| Land | 1468 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles N of Youngstown/warren, OH |
| Location | Trumbull County, OH |
| Magnetic Variation | 08W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | YNG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5002 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 1123.00 ft | 1192.00 ft |
| Coordinates | 41.249722N / 80.682486W | 41.259434N / 80.669632W |
| Gradient | 1.40 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 9003 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1107.00 ft | 1186.00 ft |
| Coordinates | 41.272881N / 80.692348W | 41.255423N / 80.669178W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 143/323
| Dimensions | 3501 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 143 | 323 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1104.00 ft | 1152.00 ft |
| Coordinates | 41.268410N / 80.690012W | 41.261622N / 80.681004W |
| Gradient | 1.40 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |