Elkin Municipal Airport (ZEF)
Elkin Municipal Airport (ZEF)
ZEF
Elkin Municipal Airport (ZEF)
Elkin, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ZEF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-47-09.8000W/36-16-48.0000N -80.786056/36.280000 (Estimated) |
| Elevation | 1067 ft / 325.22 m (Surveyed) |
| Land | 91 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Elkin, NC |
| Location | Surry County, NC |
| Magnetic Variation | 03W (1970) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 1067.00 ft | 1037.00 ft |
| Coordinates | 36.277821N / 80.792289W | 36.282203N / 80.779843W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes |