Zephyrhills Municipal Airport (ZPH)
Zephyrhills Municipal Airport (ZPH)
ZPH
Zephyrhills Municipal Airport (ZPH)
Zephyrhills, FL
Latest photos of Zephyrhills Municipal Airport (ZPH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ZPH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-09-21.3299W/28-13-41.2887N -82.155925/28.228136 (Estimated) |
| Elevation | 90 ft / 27.43 m (Surveyed) |
| Land | 813 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Zephyrhills, FL |
| Location | Pasco County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Responsible ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-L |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 85.00 ft | 88.00 ft |
| Coordinates | 28.224158N / 82.163761W | 28.234262N / 82.153234W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 4954 x 100 ft (1510 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 88.00 ft | 79.00 ft |
| Coordinates | 28.233864N / 82.153287W | 28.220239N / 82.153370W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- RY 22 24' PLINE CROSSES APCH 800-1300' FROM RY END; MKD WITH RED FLAGS.
- TWY 'B' HAS MANY DEPRESSIONS IN SFC.
- GLIDER OPNS SR-SS.
- BE ALERT FOR SKY-DIVING ACFT DESCENDING FROM 13500 FT & ENTERING OPPOSITE TFC PAT FOR RY 18/36 E OF ARPT.
- PERSONNEL AND EQUIPMENT WORKING ADJACENT TO ALL RYS AND TWYS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.