Zanesville Municipal Airport (ZZV)
Zanesville Municipal Airport (ZZV)
ZZV
Zanesville Municipal Airport (ZZV)
Zanesville, OH
Latest photos of Zanesville Municipal Airport (ZZV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ZZV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-53-31.5000W/39-56-40.0000N -81.892083/39.944444 (Estimated) |
| Elevation | 900 ft / 274.32 m (Surveyed) |
| Land | 534 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Zanesville, OH |
| Location | Muskingum County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ZZV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 896.00 ft | 869.00 ft |
| Coordinates | 39.939052N / 81.895852W | 39.950451N / 81.885924W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 4999 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 867.00 ft | 895.00 ft |
| Coordinates | 39.950226N / 81.897420W | 39.938058N / 81.889183W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |