Aircraft N3205W Data
3
aircraft records found
N3205W
2007 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-225
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3205W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3716C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-29 |
| Air Worthiness Test | 2009-11-17 |
| Last Action Taken | 2011-09-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wings Of Eagles Aircraft Delivery Llc |
| Address |
Tampa, FL 33618 United States |
| Region | Southern |
N3205W
Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1555
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1555 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3205W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3716C |
| Certification Issued | 1999-06-17 |
| Last Action Taken | 1999-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-09-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N3205W
Bell 206L-3, c/n 51210
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51210 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3205W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3716C |
| Certification Issued | 1988-02-04 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HOPCON INC |
| Address |
New York, NY 10017 |