Aircraft VH-TGQ Data
4
aircraft records found
VH-TGQ
2017 Vans RV-7A, c/n 72919
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 72919 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | VH-TGQ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-02-28 |
Owner
| Owner | John Richard Wright |
| Address |
Diamond Creek, Victoria 3089 Australia |
VH-TGQ
2007 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-225
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-TGQ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-11-08 |
| Registration Cancel Date | 2015-08-27 |
Owner
| Owner | TWC Logistics Pty Ltd |
| Address |
Graceville East, Queensland Australia |
VH-TGQ
2004 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9143
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 9143 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | BMW/Rolls-Royce BR700-710A2-20 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-TGQ |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |
VH-TGQ
1979 Fairchild SA-227AC Metro III, c/n AC-610B
Latest photos of VH-TGQ
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild SA-227AC Metro III |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AC-610B |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-11U-611G |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-TGQ |
| Mode S (ICAO24) Code | 7C6118 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-12-00 |
Owner
| Owner | Transair |
| Address |
, Australia |