Aircraft N390K Data
1
aircraft record found
N390K
2007 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-225
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N390K |
| Mode S (ICAO24) Code | A483AA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-03-24 |
Owner
| Owner | SLF Jr Holdings Llc |
| Address |
Little Rock, Arkansas 72202 United States |