Aircraft N38H Data
3
aircraft records found
N38H
1992 Beech B300, c/n FL-71
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Search all Beech B300 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | FL-71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N38H |
| Mode S (ICAO24) Code | A459A0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1992-03-27 |
| Last Action Taken | 2011-10-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Shark One Llc |
| Address |
Dublin, OH 43016 United States |
| Region | Great Lakes |
N38H
1987 Beech C90A, c/n LJ-1158
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1158 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N38H |
| Mode S (ICAO24) Code | A459A0 |
| Certification Issued | 1992-08-11 |
| Last Action Taken | 1992-08-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PIEDMONT AVIATION SERVICES INC |
| Address |
Winston Salem, NC 27102 |
N38H
1986 Beech 300 Super King Air, c/n FA-90
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Super King Air Search all Beech 300 Super King Air |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | FA-90 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N38H |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |