Aircraft N77PA Data
3
aircraft records found
N77PA
2008 Cessna T182T, c/n T18208847
Latest photos of N77PA
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208847 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
| Also Registered As |
N6246Q
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N77PA |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N77PA
1986 Beech 300 Super King Air, c/n FA-90
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Super King Air Search all Beech 300 Super King Air |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | FA-90 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N77PA |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-09-22 |
Owner
| Owner | Ingram Industries Incorporated |
| Address |
, United States |
N77PA
1980 Beech F90 King Air, c/n LA-89
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F90 King Air Search all Beech F90 King Air |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | LA-89 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N77PA |
| Mode S (ICAO24) Code | AA67F4 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1999-07-07 |
Owner
| Owner | Joda Partnership |
| Address |
Town & Country, MO 63027 United States |