Aircraft N544PS Data
6
aircraft records found
N544PS
2002 Cessna 550, c/n 550-1010
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Search all Cessna 550 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 550-1010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada 530A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E81E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-01 |
| Air Worthiness Test | 2002-02-20 |
| Last Action Taken | 2011-04-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N544PS
2000 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258491
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 258491 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-5BR |
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Mode S (ICAO24) Code | 05156403 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | PWS Air LLC |
| Address |
Portland, OR United States |
N544PS
2000 Airbus A319-112, c/n 1182
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A319-112 Search all Airbus A319-112 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 179 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Cfm Intl. CFM56 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
PSA Pacific Southwest Airlines , United States |
N544PS
1998 Cessna 550, c/n 550-0847
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Search all Cessna 550 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 550-0847 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada 530A |
| Also Registered As |
N304CS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E81E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-08-24 |
| Last Action Taken | 2011-06-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pws Air Llc |
| Address |
Portland, OR 97201 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N544PS
1986 Beech 300 Super King Air, c/n FA-90
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Super King Air Search all Beech 300 Super King Air |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | FA-90 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2004-12-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N544PS
1970 Boeing 727-214, c/n 20367
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-214 Search all Boeing 727-214 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 20367 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-7B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N544PS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-05-27 |
Owner
| Owner | Pacific Southwest Airlines |
| Address |
San Diego, California 92138 United States |